Szent Margit anorexiás volt?

2014.05.27. - Bianka
Kedves István atya!

Az interneten találtam ezt az írást, amiből idézek, az anorexiások önkínzó magatartásáról szól: "Az eszközök változatosak és brutálisak lehetnek. Testi és lelki önkínzás egyaránt előfordul. A vagdosás, ütés, hajtépés csak a legközönségesebb módszerek; hatékony—és általános—önkínzás például a “főzés másoknak”. Szerintem bárki el tudja képzelni, milyen borzasztó érzés—még normális állapotban is szörnyű lehet, teljesen kiéhezett állapotban pedig még szörnyűbb -, elkészíteni valami finomságot, amelyből egy falatot sem ehetsz. Én például azzal is gyötörtem önmagamat, hogy hónapokig hordtam lejárt kontaktlencsét, mert úgy éreztem, megérdemelnék egy alapos kötőhártya-gyulladást.

Árpádházi Szent Margit tipikus példája volt az anorexiás önkínzásnak; az ő története mindenképpen figyelemre méltó. Minden valószínűség szerint egy egész ország vétkeiért szeretett volna vezekelni, és ehhez még a zárda szigorú reguláját sem tartotta elégségesnek. Gyaníthatóan ezért alázta önmagát annyira mélyre—az állandó böjtölés mellett—a mosdatlansággal, a rongyos ruhákkal, és azzal, hogy a legpiszkosabb munkákat vállalta el. Említésre méltónak találom azt a legendát, amely szerint kislány korában, amikor először próbálkozott a szöges öv viselésével, egyszerűen nem tudta kibírni, és emiatt nagyon megszégyenült saját maga előtt. Ez annyira jellemző motívum, hogy nem tudtam volna kihagyni a megemlítését. “Egy kudarc vagyok, egy tévedés vagyok, hiszen még ahhoz sincs elég akaraterőm, hogy a jól kiérdemelt bűnhődést véghez vigyem”—elég jellemző anorexiás hozzáállás." (http://ripana.boxhost.me/index.php?id=18) Egy volt anorexiás írása ez.

Kérdésem, hogy ha Szent Margit valóban anorexiás volt, akkor hogy tisztelhetjük nemes erkölcsi cselekedetként a tüneteit (böjt, önkínzás)? Akkor bármelyik anorexiást ugyanígy tisztelnünk kéne, aki mondjuk pluszba egy kis vallásos értelmezést ad a tetteinek (mert mondjuk olyan nevelésben részesült, és ez elérhető magyarázat számára a viselkedése magyarázatára). Hogy van ez?
Köszönettel:

Bianka

Kedves Kérdező!

A Katolikus Egyházban nem egy betegség "jutalmazása" a szentté avatás, hanem az Istennel egyesült szent élet elismerése és tisztelete. A hősi  fokon gyakorolt szeretet és még sok más fontos feltétel adja meg a kanonizásálás alapját. Az Árpád-ház köztudottan a legtöbb szentet adta Európának. Köztük van szent Margit is IV. Béla királyunk leánya, akinek nincs szüksége arra, hogy megvédjük életszentségét egy interneten talált információval szemben.Gondolom, ismeri Margit életét, de ide másolom a körülményeket is, hogy érthetőbb legyen a végén a kérdésére adott válaszom:

"Atyja IV. Béla király, Szent Erzsébet testvére, anyja Laszkárisz Mária bizánci hercegnő volt. Margitot még a szíve alatt hordozta édesanyja, amikor a tatárok Batu kán vezetésével, 1241-ben Wahlstattnál megsemmisítették a németek és lengyelek egyesült seregét, majd a vértől és a győzelmi mámortól megittasodva betörtek Magyarországra. Béla király megkísérelte föltartóztatni őket a Sajónál, de borzalmas vereséget szenvedett, s Dalmáciába kellett menekülnie. A szülők végső szükségükben a születendő gyermeket Istennek ajánlották. És a lehetetlen megtörtént: messze Belső-Ázsiában meghalt a nagykán, s Batu a Duna-Tisza táján meghódított hatalmas területeket hátrahagyva, összegyűjtötte lovasait, és sietve távozott kelet felé, hogy le ne késsen az osztozkodásról." A szülők felajánlását később Margit öntudatosan vállalta hazánkért, Magyarországért. Élete története: http://www.katolikus.hu/szentek/0118.html - egyáltalán nem egy agyalágyult, eltorzult, kisiklott életet tár elénk, hanem egy szentnek az életstílusát, amit egyszerűbb és könnyebb kritizálni, mint követni. Könnyű, de hamis és hazug állítás lenne Maximilian Kolbe atyáról azt mondani,(remélem ismeri életét) hogy egy anorexiás rohama alkalmával ajánlotta fel életét az egyik fogolytársa helyett. De vég nélkül sorolni lehetne azokat a vértanúkat, hitvallókat, akik az Isten és a feleberáti szeretet miatt "kínozták" magukat halálra, csak azért, hogy később az orvosi kisérletek alanyai lehessenek? A szentek életét kutatni kell, azért, hogy a tőlük tanult "tudomány" által mi is szentekké lehessünk finom tollú kritikusok helyett.

Szeretetel.

István atya

További gondolatok

Kedves István atya!
Nagyon megörültem ennek a felvetésnek, mert volna egy kérdésem ebben a témában, ami már régen foglalkoztat. Szent Margit nagyon fiatalon halt meg, ebben nyilván nagy szerepe volt az életmódjának is. Az ő esetében, ahogyan ő bánt a testével, nem merül fel a helyes önszeretet hiánya? Úgy értem, mindig azt hallom, hogy felelősséggel tartozom saját magamért is, nem bánhatok a testemmel akárhogy. Még a "túlzásba vitt" sportolást is hallom ostorozni. Ha én élnék így, lehet, bűnnek lenne tartva. (Én persze nem vagyok szent, nem is leszek, nem akarom magamat vele összehasonlítani.)Margit esetében pedig a szentség jele. Neki nem lett volna kötelessége jobban "vigyázni magára"?

J - 2014-05-28 21:20

Kedves Kérdező!
Ne féltsük a szenteket, tudnak ők magukra vigyázni, csak más "módon", mint ahogy a mi kényelmes, elpuhult, gyáva, bűnös életünk diktálja nekünk. Jézus egy alkalommal éppen erre utalt:
"Mk 8,35 - Mert aki meg akarja menteni életét, elveszíti. Aki elveszíti értem és az evangéliumért, az megmenti életét. Mit ér az embernek, hogy megszerzi az egész világot, ha a lélek kárát vallja? Mert mit adhat cserébe az ember a lelkéért?" Hát, szerintem ez a szentek "tudománya", ahol az Isten szeretete felül ír minden más tudományt:)Itt már az Isten "vigyáz" ránk,ha engedjük...

István atya - 2014-05-29 08:34

Mikor halt meg Szent Margit? A Margitszigeti sírján 1271-es dátum látható. Én így is tudtam, hogy 1271-ben Piroska napján halt meg. De az utóbbi években 1270-et adják meg a halála időpontjának.

Zina - 2018-05-02 13:14

Kedves Kérdező!Szent Margit élete,a szentek életrajzáról itt található: http://www.katolikus.hu/szentek/0118.html A domonkos nővérek honlapján pedig: http://domonkosnoverek.hu/?page_id=49 - ezek szerin: Halála napja: 1270. január 18-án volt.

István atya - 2018-05-02 15:49

Hozzászólás

Amennyiben a választ ki tudod egészíteni, további szempontokat vagy segítséget tudsz adni, oszd meg velünk és a kérdezővel!
(A hozzászólás csak engedélyezést követően jelenik meg.)

Vélemény, további gondolatok:

Név, becenév, ami megjelenik:

Az alábbi biztonsági kódszót kérjük írd a mezőbe!
Biztonsági kód