Búcsú

2014.02.06. -
Tisztelt atya!
A búcsú meghatározásáról az alábbit olvastam:
"a bűnbánat szentségében már föloldozást nyert bűnért járó, ideigtartó büntetés elengedése".
Azt nem értem, hogy ha a bűn már feloldozást nyert, miért jár érte büntetés. És ha nincs búcsú, akkor ha meg is gyónom a bűnöket, "odaát" majd büntetést is kapok értük?

Kedves Kérdező!

Azt gondolom, hogy minden különösebb magyarázat helyett ide másolom a Búcsúk Imakönyvének hivatalos tanítását.

"Mit jelent a BÜNTETÉSEK ELENGEDÉSE?

Isten országában rend van és igazságosság: minden jótett jutalmat és minden rossz tett, azaz bűn, büntetést kap, vagy e földi életben, vagy a másvilágon. Miként a jutalom arányos a jótett érdemével, úgy a büntetés is arányos a bűn rosszaságával. A bocsánatos bűnökért ideig tartó, a halálos bűnökért örökké tartó büntetés, azaz kárhozat jár. Ha az ember bocsánatot nyer a bűneire, visszakapja az elvesztett kegyelmi életet, s újra kedvessé válik Isten szemében. Ez Isten irgalmának ajándéka. Isten azonban igazságos is, és igazságossága megköveteli, hogy az elkövetett bűnök büntetést kapjanak. Ezért marad vissza a bűnbocsánat, mind a halálos, mind a bocsánatos bűnök megbocsátása után bizonyos mennyiségű, azaz bizonyos ideig tartó büntetés, melyet az ember vagy leró, vagy elengedését külön ajándékként megkapja. Ez az ajándék a BÚCSÚ."

Engedjen meg egy apró megjegyzést még a kérdését idézve:" hogyha a bűn már feloldozást nyert, miért jár érte büntetés?" - Azért, mert a feloldozás (megbocsátás) és a büntetés két különböző, ellentétes fogalom.

Befejező kérdésére pedig ezt kell válaszolnom: Búcsúk vannak, az Egyház kegyelmi kincstára a világ végéig nyitva lesz, és az őszintén megbánt és meggyónt bűneire feloldozást nyer. De ha nem igyekezett itt a földön az ideig tartó büntetéseket leróni vagy a búcsúkat elnyerve részben vagy egészen eltöröltetni, bizony odaát kell vezekelni miattuk. Az Isten örök boldogságra teremtett minket: testünket, lelkünket. Az ember "ég" a vágytól, hogy találkozzon élete értelmével és örök boldogságának forrásával. Ilyen értelemben beszélünk "tisztító tűzről", vagy a várakozás állapotában "tisztító helyről" melyek ezt a büntetés hivatottak jelezni.

Remélem segítettem.

Szeretettel.

István atya


Hozzászólás

Amennyiben a választ ki tudod egészíteni, további szempontokat vagy segítséget tudsz adni, oszd meg velünk és a kérdezővel!
(A hozzászólás csak engedélyezést követően jelenik meg.)

Vélemény, további gondolatok:

Név, becenév, ami megjelenik:

Az alábbi biztonsági kódszót kérjük írd a mezőbe!
Biztonsági kód