Hittan

2014.01.16. - Tani
Régóta szeretnék felnőtt hittanra járni. Római katolikusnak kereszteltek gyermekkoromban, rendszeresen járok misére, szemináriumokra. Sajnos, nincs családom és baráti köröm, rokonaim, csak a szüleim. Felnőtt korban is kell választani bérmakeresztanyát majd?

Kedves Kérdező!

Egy kis segítségnek kérem, fogadja el a következő felnőtt katekizmust:

http://talalkozas.katolikus.hu/

A bérmaszülőségről a következőt szabadjon írni:

"bérmaszülő: idősebb katolikus hívő, aki tanúja a →bérmálás szentsége fölvételének. - A szert-on a pp-kel együtt az egyh-at jelképezi, mely a →bérmálkozót befogadja a közösségbe. A ~, mialatt bérmagyermeke a szentség kiszolgáltatásában részesül, jobb kezét annak jobb vállán tartja. - A ~ feladata: segíteni a bérmálkozót a bérmálásra való fölkészülésben, s a későbbiek során (főleg példájával) ker. hite megélésében. Szokás szerint fiúnak bérmaapja, lánynak bérmaanyja van. A II. vat. zsin-ig a ~ nem lehetett azonos a →keresztszülővel. - A ~ség feltételei: a bérmálkozó válassza ki, 16 évnél idősebb legyen, sztségi életet éljen, ne álljon egyh. büntetés alatt. Nem lehet a bérmálkozó szülője. - 1494: a nyitrai egyhm. zsin. szerint: ~ csak az lehet, aki már meg van bérmálva. Egy bérmálkozónak csak egy ~je, s a ~nek csak egy bérmagyermeke lehet. A ~ség bontó →házassági akadály. - 1560: a nagyszombati egyhm-tartományi zsin.: A ~ség bontó házassági akadály. Kétszer nem szabad bérmálkozni, nem szabad több ~t kérni, sem egy embernek nem lehet több bérmagyermeke. - 1629: a nagyszombati egyhm. zsin.: Fiúknak férfi, lányoknak nő legyen a ~je. A bérmáltakat és ~ket vezessék be a bérmáltak anyakönyvébe. - A hatályos törvény a CIC 1917:796.k. 1. sz-mal ellentétben azt javasolja, hogy a ~séget ugyanarra bízzák, aki a keresztszülői tisztséget viseli (893.k. 2.). A ~nek nem kell a bérmálkozóval azonos neműnek lennie. E.P.

Péterffy I:271; II:247. - Erdő 1991:350. - Római Katekizmus 1993:1311."

Személyes javaslatom, hogy a bérmálása előtt beszélje meg a plébánosával a bérmaszülő nélküli bérmálkozás lehetőségét.

Szeretettel.

István atya

További gondolatok

Szeretném megkérdezni, hogy van-e elvi akadálya, hogy a bérmaszülő például a plébános legyen?

SK - 2014-02-18 23:34

28 éves nő vagyok és jövőre szeretnék bérmálkozni. Az lenne a kérdésem, hogy a bérmaszülőm csak nő lehet? Az ismeretségi körömben nincs olyan hölgy, akit fel tudnék kérni erre a feladatra, viszont férfi van (több is). Van egy fiú barátom, akinek állítása szerint bérmaanyukája van, ezért is nem értem, hogy miért írják mindenhol hogy a fiúknak férfi, a lányoknak nő kell hogy legyen. Ez ennyire fontos? Én nagyon szeretném, hogy az én bérmaszülőm férfi legyen.

Netti - 2014-05-05 20:57

Kedves Kérdező!
Folytatva a bérmálással kapcsolatos válaszokat, kérdésére először az Egyházi Törvénykönyv ide vonatkozó előírásait ismertetem:
"892. kán. -- A bérmálandónak, amennyiben lehetséges, legyen bérmaszülője. Ennek feladata azon lenni, hogy a megbérmált Krisztus valódi tanújaként viselkedjék,és híven teljesítse ezzel a szentséggel járó kötelességeit.
893. kán.
1. §. Ahhoz, hogy valaki a bérmaszülő tisztségét betölthesse, meg kell felelnie a 874. kán.- ban említett feltételeknek.
2. §. Hasznos, ha a bérmaszülőséget arra bízzák, aki a keresztszülői tisztséget viseli.
874. kán.
1. §. Ahhoz, hogy valakit a keresztszülői / bérmaszülői tisztség vállalására engedjenek, szükséges:
–1. hogy maga a keresztelendő vagy ennek szülei, illetve az, aki őket helyettesíti, vagy ezek hiányában a plébános vagy a szentség kiszolgáltatója jelölje ki, és alkalmas legyes és szándékozzék is ezt a tisztséget viselni;
–2. tizenhatodik életévét betöltött személy legyen, hacsak a megyéspüspök más kort nem állapított meg, vagy megfelelő okból a plébános vagy a kiszolgáltató úgy nem látja, hogy kivételt kell tenni;
–3. katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy legyen, és éljen a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet;
–4. ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés;
–5. ne legyen a keresztelendő apja vagy anyja.
–2. §. Nem katolikus egyházi közösséghez tartozó megkeresztelt személy csakis egy katolikus keresztszülővel együtt és csak, mint a keresztség tanúja fogadható el."
Az egyházi törvénykönyv nem tiltja azt sem, hogy egyházi személy legyen a bérmaszülő.
Remélem, segítettem.
Szeretettel.
István atya

István atya - 2014-05-06 10:21

A bérmakeresztanyasàgnak feltétele a hàzasság?

Dins - 2015-04-29 11:19

Hozzászólás

Amennyiben a választ ki tudod egészíteni, további szempontokat vagy segítséget tudsz adni, oszd meg velünk és a kérdezővel!
(A hozzászólás csak engedélyezést követően jelenik meg.)

Vélemény, további gondolatok:

Név, becenév, ami megjelenik:

Az alábbi biztonsági kódszót kérjük írd a mezőbe!
Biztonsági kód