Nagyböjt
Tisztelt atya!
Gyermekét váró kismamának kötelezõ-e a hústól való megtartóztatás nagyböjt péntekjein?
Nagyon köszönöm a választ.
Tisztelettel:
Z.
Kedves Kérdező!
A böjtről a következőt olvassuk a Katolikus Egyház tanításában: "pénteki böjt: A →Didakhé tanúsága szerint a ker-ek már a 2. sz: böjtöltek →pénteken. A kk-ban pénteken nemcsak a hús, hanem minden állati termék (tej, vaj, zsír, sajt, tojás) fogyasztása is tilos volt. Nagyon szigorúnak számított a tojás, a zsír és a tejtermékek tilalma, mert a szegények számára ezek voltak a legfőbb táplálékok, és zsír helyett nem tudtak mindig növényi olajról gondoskodni. A húsra vonatkozó tilalom később különbséget tett a meleg- és hidegvérű állatok között, s ez utóbbi fogyasztását (pl. halak) engedélyezték. - A II. Vat. Zsin. után, Mo-on 1966. XII. 13-tól lehetővé vált - nagyböjt péntekeit kivéve - a hústilalom átváltása imádságra és más önmegtagadásra. A pénteki böjt előírása egyébként egész évben kötelező a 14. életévét betöltöttekre egészen a halálukig. Erről a böjti fegyelemről még itt is olvashat: "http://uj.katolikus.hu/cikk.php?h=990
Szeretettel.
István atya
További gondolatok
Tisztelt atya,
Köszönöm szépen a választ!
És ha én, bár nem voltam teljesen biztos benne, de volt olyan érzésem, hogy nem lett volna szabad húst enni, nem figyelmeztettem az illetõt, azt meg kell gyónnom, ill. áldozhatok-e, ha nem gyóntam meg elõtte?
Tisztelettel
Szigorú böjt: "Fel vannak mentve a betegek, a terhes és szoptató anyák, s kik egy étkezés alkalmával csak keveset fogyaszthatnak, a koldusok, a megerőltető munkát végzők, az utazók, s azok a szellemi dolgozók, akiket a ~ akadályozna kötelességük teljesítésében. **"
http://lexikon.katolikus.hu/S/szigor%C3%BA%20b%C3%B6jt.html
Kedves Kérdező!
A szigorú böjt esetében tökéletesen igaza van:"szigorú böjt (lat. ieiunium): a →böjt egyik formája. - Kezdetben a ~ napjain egész nap nem ettek semmit, kenyéren és vízen böjtöltek, később délig nem étkeztek. A 18. sz-ig napi egyszeri étkezés volt engedélyezve meghatározott időpontban, hús, tojás és tejtermék kizárásával. Ezután a ~ fokozatosan enyhült, előbb az ételek fajtáját, majd az étkezés számát tekintve. - ~i nap volt →hamvazószerda, minden nagyböjti péntek, a →kántorböjtök péntekje, karácsony, pünkösd és Nagyboldogasszony →vigíliája. - 1966-tól csak →hamvazószerdán és →nagypénteken van ~: tilos a hús, a nap folyamán egyszer szabad jóllakni, de megengedett 2 másik, csökkentett mértékű étkezés. Az ital, hacsak nem étel jellegű (pl. tej, leves) nem szegi meg a böjtöt. Megtartása a betöltött 18. évtől a megkezdett 60. évig kötelező. A fő étkezés áthelyezhető a megszokottól eltérő időpontra is. Fel vannak mentve a betegek, a terhes és szoptató anyák, s kik egy étkezés alkalmával csak keveset fogyaszthatnak, a koldusok, a megerőltető munkát végzők, az utazók, s azok a szellemi dolgozók, akiket a ~ akadályozna kötelességük teljesítésében. **(Katolikus Lexikon)
Ám a kérdésben csak a nagyböjti péntekekről van szó.
Köszönöm a választ!
Valamiért félreértettem, hogy a nagyböjti péntekekre is vonatkozik a felmentés. Ezek szerint a hústilalom a nagyböjti péntekeken mindenkinek kötelező, senkinek nincs felmentés, ennyi áldozatot a "szigorú böjti felmentett kategóriák" is tudnak hozni!
Azt jól értem, hogy a szigorú böjti felmentés a húsfogyasztás alól is felmentés vagy csak a maximált háromszori étkezés alól?
Hozzászólás
Amennyiben a választ ki tudod egészíteni, további szempontokat vagy segítséget tudsz adni, oszd meg velünk és a kérdezővel!
(A hozzászólás csak engedélyezést követően jelenik meg.)